Niemalże nieograniczone zasoby finansowe Zjednoczonych Emiratów pochodzące z wydobycia ropy naftowej przyczyniły się do szybkiego rozwoju tego miejsca. Rozwój ten ukierunkował się głównie w architekturze, rynkach finansowych czy firmach informatycznych.
Zachęcająca sytuacja finansowa Dubaju działa jak magnes dla firm z całego świata, swoje siedziby mają tu między innymi Microsoft, IBM, CNN oraz Reuters.
Dużą rolę w rozwoju miasta odegrała również branża turystyczna, prężnie rozwijająca się w tym rejonie Emiratów. Rokrocznie Dubaj przyciąga coraz więcej turystów spragnionych zobaczenia na własne oczy nowoczesnej metropolii, która wyrosłą na piaskach pustyni.
To miejsce, w którym przymiotnik „najlepszy” może zdezaktualizować się w rok, a nawet w miesiąc. W tym miejscu wszystko jest w ciągłym ruch, dążeniu do doskonałości, przełamywania granic i osiąganiu najdoskonalszych i najbardziej awangardowych form.
Przykładem jest architektura, choćby słynna budowla Burdż al-Arab – czyli wieża Arabów. To jeden z najbardziej luksusowych hoteli świata, mieszczący się w wieżowcu w kształcie żagla, wybudowany na sztucznej wyspie. Praktyka budowy na sztucznych wyspach jest częstym rozwiązaniem w Dubaju, przykładem są Palm Islands oraz Palm Jumeirah − kompleks wysp usypanych w kształcie plam widzianych z kosmosu. Mieszczą się tam luksusowe osiedla mieszkalne, resorty, hotele oraz centra handlowe. Najwyższym budynkiem świata znajdującym się w Dubaju jest wieża Kalifa, czyli Burj Khalifa − mierzy ona aż 829,8 m, ma 163 piętra. Wieża wybudowana została zaledwie w 5 lat za niespełna 1,5 miliarda dolarów. Ten budynek to kwintesencja Dubaju, który jako miejsce oferuje nieograniczone możliwości.
Dubaj to tętniące życiem miasto, pełne centrów handlowych, hoteli, restauracji i atrakcji turystycznych. Do ciekawszych pozycji do zwiedzenia należy na pewno kompleks fontann, które zachwycają widowiskiem kolorów, dźwięków i wody. Twórcą fontann jest ta sama firma, która stworzyła słynne fontanny w Las Vegas przyciągające miliony widów rocznie.
Niewątpliwie interesującym miejscem wyróżniającym się na tle architektury Dubaju jest Muzeum Dubajskie, mieszczące się w XVIII-wiecznym Forcie Al Fahidi. Zwiedzając muzeum, możemy zapoznać się z historią Emiratów oraz obejrzeć tradycyjne instrumenty muzyczne pochodzące z tego rejonu.
Klimat panujący w Dubaju sprzyja kąpielom i wypoczynkowi nad wodą, zachęcająca piaszczysta plaża Dżamira zadowoli każdego amatora relaksu nad morzem. Średnia temperatura w lecie sięgająca 40 stopni, a nawet więcej sprawia, że Dubaj to iście słoneczna destynacja. Ale nie tylko plaża i słońce, jest również miejsce dla miłośników sportów zimowych. Prawdziwym szaleństwem na gorącej pustyni, na której powstał Dubaj, jest stok narciarski Ski Dubaj mieszczący się w centrum handlowym Mall of Emirates. Przez cały rok można tutaj jeździć na nartach, zjeżdżać na sankach i… spotkać pingwiny!
W Dubaju prężnie rozwija się działalność kulturalna. Znajdują się tu liczne teatry, sale koncertowe oraz galerie sztuki. To tu odbywa się coroczny festiwal filmowy ściągający sławy z całego świata.
Jak dolecieć do Dubaju i na ile dni pozostać na miejscu?
Najwygodniejszym sposobem podróży do Dubaju jest bezpośredni przelot z Warszawy obsługiwany przez uznawane za jedne z najlepszych linii lotniczych świata – Emirates. Lot trwa niecałe 6 godzin.
Do zwiedzenia Dubaju wystarczą 4 dni, można zatrzymać się w jednym z hoteli, począwszy od najbardziej luksusowych propozycji po zadowalające hotele trzygwiazdkowe, które pozwolą nam nie zbankrutować pierwszej nocy.
Zwiedzając Dubaj, musimy pamiętać o różnicach kulturowych. Jest to miejsce, w którym należy zachować umiar w spożyciu alkoholu oraz sposobie zabawy. Kluby nocne znajdujące się przy licznych hotelach oferują wysoki standard usług, jak muzyka na żywo i wykwintne drinki, ale na pewno nie ma mowy o spożyciu alkoholu w miejscach publicznych – na ulicy albo na plaży. Niemile widziane jest także fotografowanie i zbyt uporczywe zachowanie wobec Arabek − może skończyć się to interwencją policji. Zjednoczone Emiraty to kraj wyróżniający się stosunkowo liberalnym prawem, jednakże należy uszanować zasady panujące w tym miejscu, tak aby nieświadomie nie narazić się na nieprzyjemności.
Dubaj to miejsce warte odwiedzenia nie tylko raz w życiu.
Ciągłość dynamicznych zmian i wciąż rozrastająca się metropolia sprawiają, że Dubaj żyje, rośnie i wciąż zachwyca!
Kiedy będziesz w Dubaju, pomyśl o tym, aby koniecznie odwiedzić sąsiadujące państwo – Oman. To do końca jeszcze nieodkryte przez turystów miejsce zachwyca krajobrazem, miłym usposobieniem jego mieszkańców i wspaniałymi zabytkami wpisanymi na listę UNESCO.
Najprostszym sposobem podróży ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich do Omanu jest bezpośredni przelot do stolicy – Maskatu. Z Polski oferowane są przeloty z przesiadką.
Oman − słodkie daktyle, zapach kadzidła i kandżar przy pasie
Oman to państwo w południowo-wschodniej część Półwyspu Arabskiego, leży nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską, sąsiaduje ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską oraz Jemenem. Jego stolicą jest Maskat położony nad Zatoką Omańską. Oman choć odkrywany przez podróżnych wciąż jest niedocenianym miejscem w branży turystycznej. To właśnie Oman w starożytnych czasach leżał na szlaku kadzidła i był jednym z większych producentów tego pożądanego towaru. To miejsce spokojne i bezpieczne, ludzie zamieszkujący ten kraj są mile usposobieni do przyjezdnych, chętni do pomocy i obdarowywania bezinteresownym uśmiechem. Pomimo panującego prawa szarijatu, kraj ten nie jest zamknięty na ludzi z Zachodu. Przebywając w Omanie, można samodzielnie i bezpiecznie poruszać się po całym terenie. Dobrym rozwiązaniem jest wynajem samochodu z napędem na cztery koła i eksploracja piaszczystych krajobrazów pustyni Wahiba Sands.
Zachwycające wąwozy − Wadi, w których podczas pory deszczowej powstają oazy, wypełniają się wodą o kolorze szmaragdowolazurowym. Do bardziej znanych Wadi należą: Wadi Tiwi oraz Wadi Shab. A wokół daktylowce i słodkie daktyle.
Baza hotelowa to głównie zakwaterowanie na wyższym poziomie, zatem dla tych, którym bliżej jest do natury, dobrym rozwiązaniem jest nocleg w namiotach. Można biwakować praktycznie wszędzie, bez ograniczeń. Na stacjach benzynowych warto zaopatrzyć się w niezbędną wodę oraz bardzo tanią benzynę.
Oman to wspaniała architektura. W przeciwieństwie do Zjednoczonych Emiratów, jest tu wiele starożytnych pozostałości, takich jak świątynie oraz forty. Nie ma przytłaczających drapaczy chmur ani nowoczesnych galerii i centrów rozrywki. Praktycznie w każdym mieście jest ciekawa budowla, łącząca teraźniejsze życie z zamierzchłymi czasami tego kraju. Warte zwiedzenia są miasta Nizwa i Sohar − spotkamy tam budynki wpisane na listę UNESCO.
Bezludnie piaszczyste plaże rozciągają się wzdłuż wybrzeża kilometrami. I nawet tu − na plaży − można rozbić namiot i spędzić noc pod gwiazdami.
W Omanie kobiety jak i mężczyźni noszą tradycyjne stroje uwzględniające zasady Koranu. Kobiety mają zasłonięte włosy, noszą długie burki.
Mężczyźni przy pasie mają kandżar, nóż w kształcie półksiężyca z pięknie zdobioną pochwą. Nóż taki (replika oryginału) to wspaniała pamiątka z tego kraju.
Dobrym pomysłem na spędzenie czasu w Omanie jest trekking. Kraj ten to nie tylko pustynie i długa linia brzegowa, ale również góry, najwyższy szczyt masywu górskiego Al-Dżabal al-Achadar to Dżabal Szams o wysokości 3018 m n.p.m.
Oman to piękny kraj, który zachował dużo z własnej tradycji, obyczajów i kultury. Nie jest miejscem przepełnionym nowoczesnością, wciąż można poczuć się tutaj jak w innej epoce. Ludzie są przyjaźni, a krajobrazy zachwycające.
Tekst: Katarzyna Fengler
Zdjęcia: Can Stock Photo