Wine you merry me?

Mariusz Glenszczyk, wiceprezes firmy TiM S.A., enolog, członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, znawca i miłośnik wina.Owoce miłości to z pewnością…winogrona, bo wino jest obowiązkowym gościem
na weselnym stole.

Podkreśla elegancki charakter uroczystości i jest doskonałym towarzyszem serwowanych potraw. Pary Młode przywiązują wagę do rodzaju, smaku i rocznika wina. Ważna jest również etykieta, której estetyka powinna współgrać z tematem przewodnim wesela. 

Jak dobierać wino?

Wino kojarzone jest ze sztuką, pasją, elegancją, kuchnią i oczywiście…miłością. Idealnie komponuje się z różnorodnym weselnym menu, spełnia swoją rolę podczas toastów i podkreśla wykwintny charakter uroczystości.Wybór wina na wesele, to dla przyszłych małżonków nie lada wyczyn. Winiarnie i sklepy pękają w szwach od różnych gatunków i rodzajów. Jak sobie poradzić? Organizując wesele, chcemy dopieścić podniebienia swoich gości i zaserwować im to, co najlepsze, prawda? Powinniśmy więc dać im nietuzinkowy wybór, aby każdy odnalazł smak idealny dla siebie. To kiedy urządzamy wesele odgrywa znaczącą rolę podczas wyboru wina – Słoneczne, upalne dni sprawiają, że chętniej sięgamy po wina białe i różowe, które schłodzone orzeźwią nas i dodadzą energii. Doskonałym wyborem dla gości są w tym przypadku wina białe i różowe półsłodkie czy półwytrawne z linii Oak View. Niższe temperatury oraz dania na bazie czerwonych, pieczonych mięs czy serów wręcz domagają się win czerwonych, które podkreślą charakter potrawy – mówi Patrycja Sikorska, brand manager Oak View, TiM S.A. – Upodobania gości weselnych są różne. Zależą od pogody, dnia, nastroju, wyczucia smaku, dlatego też wachlarz win przez nich wybieranych jest bardzo szeroki – dodaje.

Każdy ślub i przyjęcie weselne ma swój niepowtarzalny klimat i atmosferę. Tak samo jest ze światem wina. Każda butelka kryje w sobie magię i tajemnicę. Goście weselni poszukują bogactwa aromatów i nietuzinkowych smaków. Para młoda marzy o tym, aby podarować swoim najbliższym niezapomniane wspomnienia – opowiada Patrycja Sikorska.

Wino i kuchnia – zasady łączenia smaków

Istnieją dwie szkoły głoszące zasady według, których powinniśmy dobierać wino do potraw. Zwolenników obu szkół nie brakuje – Szkoła włoska głosi, iż wino dobieramy tak, jak nam odpowiada zgranie nut smakowych wina i potrawy, zaś francuska szkoła rygorystycznie przestrzega zasad doboru wina do potrawy, bo ktoś kiedyś taki trud doboru podjął i należy się go trzymać. Odrzucając skrajności – pozostają pewne zasady, z którymi się nie dyskutuje – podkreśla Mariusz Glenszczyk. Należy pamiętać, że wino na weselnym stole pojawia się w towarzystwie innych alkoholi, co wymaga od nas trzymania się określonej kolejności – Dopóki pijemy wino, to powinniśmy stosować się do kolejności: białe, różowe, czerwone z jednoczesnym uwzględnieniem,  że najpierw podajemy wina wytrawne, aby  potem pójść w stronę słodkości – dodaje.

Należy pamiętać, że wino dobieramy do potraw – nie odwrotnie. Przy wyborze win dedykowanych na weselny stół, przyszli małżonkowie powinni pamiętać o komponowaniu smaków – Otóż każda potrawa ma swój smak wiodący – więc znając charakter smakowy możemy dobrać tak wino, aby smak wiodący w winie uzupełniał – akompaniował się z smakiem potrawy. Jeżeli założymy, że potrafimy opisać sześć smaków: słodki, słony, kwaśny, gorzki, umami oraz kokumi – to w efekcie potrafimy poprzez własne poczucie smakowe połączyć z sobą potrawy i wina tak, aby nie były w kontrze do siebie – doradza Mariusz Glenszczyk – Jestem przekonany, że zbudowana gama win Oak View – zarówno pod względem smakowym, kolorystycznym, jak i oczywiście cenowym – w pełni zaspokoi oczekiwania Młodej Pary i jej gości. Pamiętajmy zaś, że gdy po winie sięgniemy po alkohol o mocniejszym procencie, to do tego pierwszego już nie powinniśmy wracać – przestrzega sommelier.

5 ZASAD SOMMELIERA – KUCHNIA I WINO 

1.    Przystawki – Białe wytrawne/półwytrawne wina łączymy z przystawkami z dodatkiem kurczaka lub owoców morza. Z kolei sałatki na bazie mięs czerwonych podajemy w towarzystwie lekkich win czerwonych.

2.    Mięso – Zdecydowanie łączymy z winem czerwonym w myśl zasady, że im mięso bardziej zbite i wysmażone, tym też wino musi dysponować większym potencjałem. Zatem przywołane wino czerwone wytrawne trafia wprost w objęcia dzika lub dziczyzny wszelakiej. Tam gdzie dodatków przyprawowych i stopnia wysmażenia będzie zdecydowanie mniej – z odsieczą przyjdą wina lżejsze lub wręcz  półwytrawne.

3. Drób – Dobrym uzupełnieniem będzie delikatne i wytrawne wino białe lub półwytrawne czerwonego (szczególnie zalecanego do dań z indyka lub kaczki ).

4. Ryby – W zależności od sposobu ich podania na stole może pojawić się delikatne wino białe lub różowe, acz zdecydowanie bardziej wytrawne lub półwytrawne, dla zrównoważenia kompozycji smakowej.

5. Desery – Zgodnie z nadrzędną regułą słodkie lubi słodkie  – i tu znów pomocnymi okażą się być wymienione rodziny win, które w swym składzie skrywają wina słodkie lub półsłodkie.

Winne trendy 2016


Trendy w winie i estetyce stołu weselnego z roku na rok zaskakują – Sezon weselny 2016/2017 przejawia silną popularność wina włoskiego. Goście dbają jednak o zróżnicowane rodzaje win i poszukują ciekawych roczników, aby zadowolić podniebienia weselników. Co więcej, świadomość uroczystego charakteru obiadu weselnego, spowodowała wyparcie ze stołów wódki, która zazwyczaj pojawia się dopiero po obiedzie – mówi Karolina Ostachowicz, wedding planner z Glamour Event. Wino obecne na uroczystości ma swoje odzwierciedlenie w temacie przewodnim wtórującym weselu lub narodowości jednego z małżonków – Wino jest elementem tworzącym całość aranżacji przestrzeni. Na jego dobór ma również wpływ np. odmienna narodowość jednego z małżonków. Uroczystość włosko-polska nie odbędzie się bez wina włoskiego. Podobnie wygląda sytuacja z weselem francusko-polskim – dodaje. Ciekawym trendem jest popularność wesel w stylu rustykalnym, gdzie dużym powodzeniem cieszą się swojskie wina, produkcji przyjaciół lub rodziny Młodej Pary – opowiada Karolina Ostachowicz.

Etykieta, butelka, kieliszek – musi być stylowo!

Rodzaj wina, to nie wszystko. Oprócz zmysłu smaku, dużą rolę w doborze wina odgrywa estetka i wygląd butelki, ponieważ podczas tego wyjątkowego dnia, każdy detal ma znaczenie. Design etykiety powinien być ponadczasowy i elegancki. Tutaj sprawdzi się niezawodna klasyka i minimalizm Rok 2016 to białe, eleganckie etykiety z błyszczącymi akcentami. Tradycyjne z nowoczesną nutą pasują zarówno do przyjęcia w stylu modern glam, jak i do klasycznego w wydaniu vintage. Z kolei wśród butelek zdecydowanie i niezmiennie królują te typu Bordeaux – opowiada Patrycja Sikorska. Pamiętajmy,  że kieliszek również ma znaczenie – Najlepiej prezentują się te z gładką czaszą, pozbawione malunków i ozdób. Do win czerwonych dedykujemy nieco większe, bardziej pękate, do białych nieco mniejsze. Wina musujące podajemy w smukłych kieliszkach na wysokiej nóżce, które lepiej zachowują naturalną perlistość wina i umożliwiają delektowanie się jego aromatem. Z kolei wina słodkie świetnie prezentują się w małych, dobrze wyprofilowanych kieliszkach, w jakich tradycyjnie serwujemy, np. sherry – wyjaśnia brand manager marki Oak View.

POWIEDZ TAK OAK VIW 

OAK VIEW – CZERWONE PÓŁWYTRAWNE – wino o intensywnym, rozwijającym się na podniebieniu aromacie wiśni spojonym nutą wanilii w tle. Doskonale smakuje podane w temperaturze pokojowej jako uzupełnienie dań na bazie czerwonych mięs, makaronów i serów.

OAK VIEW – RÓŻOWE PÓŁSŁODKIE – rubinowo różowe wino charakteryzujące się delikatnym aromatem jagód i śliwek. Doskonały akompaniament deserów i lekkich potraw.

OAK VIEW – BIAŁE PÓŁWYTRAWNE eleganckie wino o bukiecie pełnym egzotycznych owoców okraszonym nutą wanilii w tle. Schłodzone -idealnie oddaje swój rześki charakter. Podawane w towarzystwie potraw na bazie białych mięs, warzyw i owoców.

OAK VIEW – BIAŁE PÓŁSŁODKIE to rześkie i świeże, białe, półsłodkie wino oczarowuje intensywnym smakiem owoców tropikalnych, cytryn, brzoskwiń i ananasów z subtelnym ziołowym akcentem. Idealnie komponuje się z daniami z dodatkiem owoców i z deserami.

OAK VIEW – CZERWONE PÓŁSŁODKIE – to pełne i intensywnie owocowe, czerwone, półsłodkie wino zachwyca aromatem śliwek i dojrzałych wiśni z niuansem wanilii w tle. Idealnie współgra ze smakiem ciast i słodyczy. Doskonałe jako aperitif.

 

Porady Sommeliera Z dużym spokojem mogę zalecić samodzielny dobór wina musującego na początek uroczystości – powinno być to wytrawne lub półwytrawne wino białe, wytworzone metodą naturalną lub pokrewną charmant (proponuję hiszpańską Cave Suerente). Tak podane wino musujące w temperaturze ok 4-5 stopni zapewni nam wprowadzenie we właściwy nastrój oraz przygotują nasz żołądek i procesy trawienne na długi czas. Jeżeli nie mam do dyspozycji wiedzy sommeliera, to dobrze polegać również na rekomendacjach innych osób – radzi Mariusz Glenszczyk, wiceprezes firmy TiM S.A., enolog, członek Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, znawca i miłośnik wina.