Jak wybrać odpowiednią ekipę filmową oraz jak wybrać zaufanego fotografa na własny ślub?


Filmy ślubne przeżywają dzisiaj renesans. Dostępna obecnie technologia pozwala nagrywać materiał wideo w wysokiej rozdzielczości, z niemalże kinową jakością obrazu. To w połączeniu z kreatywnością i dobrym smakiem filmowca, może skutkować idealnym, ponadczasowym filmem ślubnym. Prawidłowo i pomysłowo zrealizowany film, będzie chętnie oglądany nie tylko przez młode, współczesne pokolenie, ale również przez starsze osoby doceniające włożoną weń pracę artystyczną.

 

Branża ślubna nie lubi postojów, dlatego na rynku pojawia się coraz więcej nowatorskich ofert. Tradycyjny sposób i styl nagrywania zanika, ustępując miejsca nowym trendom i sposobom filmowania wydarzeń. Od kilku lat, nieustannie, najpopularniejszą formą nagrania i montażu filmu ślubnego jest tzw. storytelling. Trend ten pojawił się, gdy pierwsze tego typu filmy powstawały za naszą zachodnią granicą, przy pomocy aparatów fotograficznych. Filmowanie lustrzankami stawało się modne, a ówczesne ograniczenia techniczne wręcz wymagały od filmowców tworzenia krótkich opowieści filmowych, oplecionych klimatyczną muzyką. Dzisiaj poziom nagrań stoi na bardzo wysokim poziomie, a rozwój filmowania wyłonił kilka innych stylów, o których warto wspomnieć. Jednym z nich jest krótka forma filmowa, tzw. short form. Film zmontowany jest jak jeden, całościowy skrót wydarzeń, zarejestrowanych w dniu ślubu. Zazwyczaj jego długość nie przekracza 45 minut, w których zawarta jest czysta kwintesencja najważniejszych momentów i chwil z całej uroczystości zaślubin i zabawy weselnej, wszystko stworzone w stylu cinematic – kinowym.

Kolejnym jest przeciwieństwo krótkiej formy filmowej, czyli film długometrażowy albo documentary – dokumentalnym.  Pełnometrażowe filmy ślubne często mają około 90 minut i przedstawiają wydarzenia z dnia ślub w sposób bardzo dokładny i rzetelny. Dobry film w takim stylu możliwy jest do zrealizowania wyłącznie przez dwóch operatorów, którzy stale czuwają nad złapaniem najważniejszych i najbardziej istotnych momentów z dnia ślubu, a przy tym zachowują pełną kontrolę nad rejestracją wydarzeń w ciągły sposób.

Do każdego z wyżej wymienionych rodzajów filmów ślubnych, możliwe jest zrealizowanie dodatkowych usług, jakie oferują firmy zajmujące się filmowaniem imprez okolicznościowych. Za przykład posłużyć tutaj mogą filmy typu marryyoke, które zdobyły niegdyś olbrzymią popularność -a co ciekawe, pomysłodawcą tego rodzaju filmików jest polski zespół.

 

Poszukiwania, czyli jak znaleźć odpowiedni zespół do realizacji filmowej?

Kluczową sprawą podczas poszukiwań ekipy filmowej jest określenie własnych oczekiwań i upodobań. Większość firm zajmujących się wykonywaniem opisywanych w tym artykule usług, ma własny określony styl i sposób pracy. Jeżeli jesteś w stanie określić, jakiego rodzaju film Cię interesuje, bardzo łatwo trafisz do zespołów, które takie materiału realizują. W tym miejscu, obowiązkowo należy wspomnieć, że poczucie estetyki oraz indywidualny gust, powinien wygrać z tradycyjnymi i często stereotypowymi opiniami dotyczącymi filmów ślubnych.

Osoby rzetelnie wykonujące swoją pracę w tej branży powinny gwarantować swoim klientom bardzo wysoki poziom wykonania dzieła, którego się podejmują. Naturalnie w odniesieniu do obecnych i zrealizowanych już produkcji. Jakość filmów jest widoczna gołym okiem, dlatego obejrzenie portfolio preferowanego wykonawcy, to pierwszy krok do nawiązania współpracy. Zwracając uwagę na jakość, warto przeanalizować takie techniczne aspekty, jakim jest rozdzielczość obrazu, prawidłowa ekspozycja oraz jego ostrość. Jeżeli te trzy warianty spełniają oczekiwania – można pomyśleć o rezerwacji terminu na zrealizowanie usługi – pod warunkiem, że zamysł i „oko filmowca” spełnia Twoje oczekiwania. 

 

 

Kiedy warto zarezerwować termin u ekipy filmowej? 

Odpowiedź jest prosta. Gdy tylko zaplanowana zostanie data ślubu i wesela. To najlepszy okres na załatwianie spraw formalnych, a w tym również na decyzję o wyborze zespołu od sfilmowania Twojego ślubu. Dobrzy filmowcy, mają zajęte terminy na kilka lat do przodu, dlatego warto myśleć o podpisywaniu umów zdecydowanie wcześniej niż kilka miesięcy przed weselem.

W tym samym okresie dobrze jest pomyśleć o zaplanowaniu budżetu oraz jego górnej i dolnej granicy. Budżet na ekipę filmową zazwyczaj nie powinien wynosić mniej niż 2-15% od całości wydatków poniesionych na zorganizowanie ślubu i przyjęcia weselnego. Warto pamiętać o tym, że wszystko, w co inwestujecie w dniu ślubu zostanie zapamiętane tak, jak zostanie nagrane. Wspomnienia ulotne szybko będą się zniekształcać i przemijać, a dobrze wykonany film, zawsze będzie świetną pamiątką.

 

 

Uzupełnienie o opcje dodatkowe?

Kończąc już wątek ślubny, warto wspomnieć o często wybieranych przez narzeczonych opcjach dodatkowych, które ma w swojej ofercie zdecydowana większość firm zajmujących się wideofilmowaniem. Wszystkie dotyczą wyświetlenia gotowych filmów jeszcze w dniu ślubu, podczas przyjęcia weselnego. Jednym z takich filmików, może być ten nagrany specjalnie na podziękowania dla rodziców.  Może to być również skrót typu highlights z dnia ślubu, zmontowany tego samego dnia dzięki usłudze Same Day Edit (szybki montaż) oraz wyświetlenie go jeszcze podczas przyjęcia albo inne filmy narzeczeńskie, które pokazują często zabawną i wzruszającą historię narzeczonych.

Tego rodzaju filmowe usługi dodatkowe mogą być bardzo fajną atrakcją dla gości, urozmaicając wesele.

Jak wybrać fotografa na Twój ślub?

Estetyka, styl, subtelność oraz indywidualne spojrzenie fotografa na spotykaną sytuację. Są to elementy odróżniające od siebie każde profesjonalnie zrealizowane zdjęcie. Wśród zdjęć ślubnych można zauważyć bardzo dużą różnorodność stylów i form, jakie prezentują portfolia artystów.  Nie ma jednej poprawnej opinii, czy jednego obiektywnego wyboru, gdy poszukujesz osoby, bądź firmy, która zrealizuje dla Ciebie fotograficzną pamiątkę ślubną. Gust, wrażliwość kulturalna i poczucie estetyki jest w tym aspekcie kluczową sprawą. Fotografię warto postrzegać z perspektywy emocji oraz odczuć, które wywołuje. Warto zwracać uwagę na elementy, które dotyczą Cię osobiście i te które, są ważne właśnie dla Ciebie.  W tym artykule przybliżymy Ci zagadnienia tematyczne i techniczne w fotografii ślubnej, na które powinieneś zwrócić uwagę, gdy szukasz odpowiedniej osoby do zrealizowania dla reportażu ślubnego.

 

Style i formy wyrazu w fotografii ślubnej

Podobnie jak z ogólnymi trendami, wśród fotografów ślubnych można zauważyć dłuższe i krótsze okresy inspiracji zachodnim stylem i sposobem realizacji reportaży ślubnych. Obecnie na rynku najpopularniejszą formą fotograficznego reportażu ślubnego jest artystyczna forma dokumentalna ze szczególnym zwróceniem uwagi na przekaz emocjonalny wydarzeń.  Charakteryzuje się zdjęciami sytuacyjnymi, poprawnymi technicznie, przedstawiającymi wydarzenia z perspektywy wrażliwego uczestnika. Kolejnym często spotykanym sposobem wykonywania reportażu fotograficznego jest tradycyjna,  formalna wręcz rejestracja zastanych sytuacji. Charakteryzuje się prostymi, jednak wymownymi zdjęciami. Kompozycje zdjęć są bardzo łatwe w odbiorze dla oglądającego, a ich głównym tematem są ludzie. Zdjęcia nie przedstawiają artystycznych ekspresji, a są zwykłą fotografią dokumentującą ślub, jako spotkanie rodzinne.

Mniej dostępne style fotograficzne, bardziej wysublimowane również przedostają się obecnie do branży ślubnej. Spotyka się fotografów, którzy tworzą na co dzień fotografie fashion, czy fine art, ten ostatni ekipa Weding Studios wprowadziła kilka lat temu, czerpiąc inspirację prosto od samego mistrza – Jose Villa, tym samym tworząc nowy trend fotografii ślubnej w Polsce. Na ich fotografiach, bardzo wyraźnie widać indywidualny sposób pracy i obróbki zdjęć. Dominują tutaj pastele, wyższa ekspozycja oraz lekkości. Takie reportaże urozmaicone są o zdjęcia detali, przedmiotów i symboli, które budują wyniosłość i powagę dnia zaślubin. Oczywiście emocje stawiamy na pierwszym miejscu. Warto brać pod uwagę te style wtedy, kiedy jesteś świadoma jej efektów.
Perfekcjonizm fotografów, czyli o jakości i gwarancji

Podstawowym czynnikiem wpływającym na wybór fotografa na swój własny ślub, powinien być styl, który prezentuje. Po wybraniu osoby, która tworzy zdjęcia o estetyce trafiającej w Twoje poczucie piękna, warto poznać jej ofertę lepiej. W tym miejscu należy zwrócić uwagę na podejście do klientów i gwarancje, jakie można otrzymać od potencjalnego wykonawcy. Nigdy nie ma pewności, że wszystko w dniu ślubu pójdzie tak, jak zostało to zaplanowane, jednak warto być przygotowanym na niespodziewane. Podobne podejście powinna mieć osoba, z którą możesz podejmować współpracę. Dlatego tak istotnym czynnikiem jest osobowość fotografa, która pozwala czuć się przy tej osobie pewnie, a przy tym dobrze i swobodnie. Równie ważne jest zagwarantowanie technicznej powtarzalności wykonywanej pracy. Bez względu na warunki, które spotkają wykonawcę, warto sprawdzić, czy tak samo dobre zdjęcia powstają w słoneczny dzień, jak i deszczowy. Na ciemnej sali weselnej, jak i na jasnej. Rzetelne przejrzenie portfolio i sposobu pracy fotografa pozwoli czuć się pewniej i spokojniej podczas dnia ślubu. Warto być świadomym tego, kogo się zatrudnia do wykonania pamiątki z najważniejszego dnia w życiu.


Kiedy rezerwować fotografa?

Jedną z pierwszych rzeczy, którą warto się zająć zaraz po ustaleniu terminu ślubu, jest znalezienie i zarezerwowanie fotografa, z którym chce się współpracować. Fotografowie bardzo dobrze wykonujący swoją pracę, mają zarezerwowane terminy nawet na kilka lat do przodu.


W jaki sposób ustalić budżet na fotografię ślubną?

Ustalenie budżetu na zdjęcia ślubne bywa często kłopotliwe. Jeżeli jesteś w takiej sytuacji, gdy całkowicie nie wiesz, ile może kosztować Cię usługa wykonania zdjęć reportażowych podczas dnia ślubu i sesji plenerowej, warto poprosić o ofertę fotografa, którego zdjęcia Cię interesują. Przedział cenowy dobrej fotografii różni się również w zależności od lokalizacji, dlatego warto prosić o oferty również fotografów spoza okolic zamieszkania. Orientacyjną kalkulacją może być obliczenie procentowe od całościowego budżetu przeznaczanego na wesele. Przy takiej kalkulacji, na obsługę fotograficzną w dniu ślubu warto policzyć widełki 2-10%, od całości wydatków.

 

Jakie opcje dodatkowe może zaproponować fotograf?

Wśród opcji dodatkowych, możliwych do zaproponowania przez fotografa, warto zwrócić uwagę na sesje narzeczeńską. Jest to doskonały sposób na oswojenie się z obiektywem, dla osób, które nie czują się komfortowo, gdy są fotografowane. Istotną rzeczą jest także możliwość wywołania zdjęć w formie papierowej, w postaci albumów, czy fotoksiążek. Zdjęcia cyfrowe nigdy nie będą prezentować się tak dobrze, jak te oglądane na dobrze naświetlonym papierze fotograficznym.

Dla osób chcących urozmaicić swoje wesele, warto szukać wśród fotografów możliwości stworzenia fotobudki na weselu, albo postawienia samofotografującego lustra. Dla gości jest to świetna atrakcja, a dla Pary Młodej dodatkowa pamiątka z szalonych, często bardzo swobodnych i frywolnych zdjęć.

 

weddingstudios.pro/pl/

instagram.com/weddingstudiospro/?hl=pl

facebook.com/weddingstudiosPRO/