Papier LOVE


Lekkie, delikatne, zwiewne. Kolorowe i nieznoszące wody. No i ekologiczne. Papierowe dekoracje to hit, który zaczyna podbijać nasz kraj.

Najlepszym dowodem tego trendu jest fakt, iż nawet właściciele lokali weselnych są zainteresowani takim wystrojem, aby zachęcić klientów do skorzystania właśnie z ich oferty. W USA papierowe dekoracje to trend dobrze znany od kilku sezonów, uwielbiany przez wiele par i zdobiący niejedno przyjęcie.

KILKA SŁÓW O PAPIERZE
Papier to materiał przewrotny. Z jednej strony plastyczny i podatny na kształtowanie, z drugiej zaś niewdzięczny, bo nie lubi wilgoci i wody. Daje dużo możliwości, a feeria barw nie ogranicza wyobraźni i pozwala dopasować elementy do konkretnej stylizacji.
Wydawać by się również mogło, że to dość dobrze wszystkim znany materiał. Chyba każdy z nas w dzieciństwie malował albo chociaż pisał w zeszycie. Znamy karton, papier kredowy czy bibułę. Na świecie jest niezliczona ilość rodzajów tego materiału. W zależności od użytego rodzaju możemy uzyskać różne efekty. Jest to także materiał ekologiczny, można go poddać recyklingowi lub dokonać modnego PapieRna Zachodzie upcyklingu, tzn. użyć papieru, który już mamy – z gazet, książek, opakowań. Trend ten bardzo dobrze wpisuje się w coraz modniejsze śluby ekologiczne – w praktyce, a nie tylko na papierze.

POLSKA NA PAPIERZE
Nasza polska kultura jest niejako naznaczona papierem. Zapewne większość z nas spotkała się z ludowymi wycinankami, pająkami łowickimi czy firankami z bibuły. Wiele z tych dzieł możemy zobaczyć w muzeach i skansenach. Cieszy fakt, że nasze folkowe elementy, w tym również papierowe, wracają do łask i mody, także w dziedzinie ślubów. Folkowe wesele to ciekawy pomysł na przyjęcie w nietypowym oraz smacznym stylu. Możemy również zaobserwować, że ozdoby papierowe w tradycyjnym folkowym stylu znów są modne, a Pary Młode zaczynają doceniać ich piękno na nowo. Dobrze, że coraz rzadziej są postrzegane jako relikt przeszłości, a raczej jako element tradycji i kultury. Warto pomyśleć również o podkreśleniu folkowego akcentu pochodzenia Panny Młodej czy Pana Młodego właśnie w postaci elementów ludowych z danego regionu.

PAPIEROWE CUDA:

 01 KWIECISTE ELEMENTY
Z papieru możemy wykonać różne elementy. Najbardziej znanym są kwiaty, które możemy stworzyć z różnych rodzajów tego materiału, w zależności od rodzaju efektu, jaki chcemy osiągnąć. Wachlarz jest nieograniczony – od delikatnych jak mgła, po graficzne i ostre pąki. Kwiaty mogą przypominać prawdziwe rośliny lub być odrealnione, wręcz kosmiczne. Tu granicą jest nasza wyobraźnia i styl, do jakiego dążymy. Ogromnym plusem tak wytwarzanych produktów jest ich niepowtarzalność, dzięki czemu każdy produkt jest unikatowy. Kwiaty pięknie wyglądają w bukietach, butonierkach, wiankach czy ozdobach aut. Nietuzinkowo również wyglądają jako elementy papeterii (np. winietki) czy ozdoby bufetu.

02 PAPETERIA
Niczym nowym jest napisać, że papeteria jest z papieru. Pamiętajmy jednak, że zaproszenia czy menu mogą być inne niż te, które znamy. Zaproszenie raczej kojarzy się nam z czymś otwieranym, płaskim. Jednak elementy papeterii mogą ulec zmianie, mogą stać się przestrzenne. Zaproszenie w formie kuli czy puzderka to nic nieosiągalnego. Papeteria raczej powinna być wykonana z papieru o większej gramaturze, ale nie jest to obowiązkiem. Wszystko zależy od konwencji jaką przyjmiemy. Możemy na nich drukować, malować, rysować. Coś dokleić lub coś wyciąć. Dodać wstążeczkę lub serduszko. Papeteria nie musi być nudna!

03 PUDEŁECZKA
Małe i większe. Te kwadratowe i te o mniej określonym kształcie. Jako podziękowanie i jako zaproszenie. Na słodkości i na prezenty. Warto wykorzystać tak prostą formę jak pudełko, ale pomyśleć o nim w nietypowy sposób albo znaleźć ciekawą formę na standardową zawartość. Ręcznie dopracowane puzderko jest urocze i na pewno goście docenią taką ozdobę, a niejedna osoba zapragnie zabrać je do domu. Często pudełeczka służą potem latami, a jednocześnie są pamiątką tego wspaniałego dnia.

04 PAPIER W PRZESTRZENI
Elementy przestrzenne. Żurawie to już pewna klasyka tego gatunku. Symbolizują wierność i mądrość, co idealnie pasuje do tak ważnego dnia. Jednak nie bacząc na symbolikę, możemy pokusić się o przestrzenne i zawieszone kule, śnieżynki, gwiazdki czy diamenty. Również u nas mało popularne, ale równie ciekawe są piniaty, których wnętrze pełne słodkości na pewno docenią najmłodsi goście. Mini pinitata to także dobry pomysł na zaskakujące podziękowanie.
Ozdoby wiszące i naścienne. Tu możemy wykorzystać praktycznie wszystko, o czym zostało napisane powyżej. Zazwyczaj warunkiem jest, aby elementy były lekkie i dały się łatwo zamontować albo konstrukcja, do której to montujemy, była stabilna. Ogranicza nas przestrzeń i umiejscowienie – najlepiej suche i niezbyt ciasne miejsce. Inaczej dekoracje mogą zamoknąć i dość szybko się zniszczyć.
Rozety. Przestrzenne i jednocześnie płaskie ozdoby. Do zawieszenia, ale nie tylko. Można z nich stworzyć ściankę do zdjęć, ale również winietki czy ozdoby bufetu. Ciekawe geometryczne kształty, które mogą być surowe lub bardziej delikatne. Można wykonać je również z różnych rodzajów papieru i dopasować do stylu przyjęcia. Mogą też stanowić pasujące tło dla innych papierowych dekoracji – kwiatów czy żurawi.

05 PAPIER W BUFECIE
Ozdoby bufetu. Drobne i delikatne, ale jakże dodające smaczku. Mogą być zabawne (jak słomki z wąsami) albo eleganckie (jak karteczki z nazwami smakołyków). Mogą też ciekawie zbudować całą przestrzeń i scenografię bufetu jako ozdobne brzegi do muffinów, pudełeczka na popcorn czy po prostu stanowić nietuzinkowe tło. Są jak wisienka na torcie – niby można się bez niej obejść, ale…

OŚWIETLENIE I RUCH POWIETRZA A PAPIER
Te dwie zmienne połączone z papierem dają niezwykły efekt. Ozdoby, które są przestrzenne mogą pięknie wirować pod wpływem delikatnego podmuchu powietrza. Dodatkowo mogą tańczyć na wietrze i być ciekawie podświetlone. W ten prosty sposób można stworzyć przyciągającą wzrok dekorację. Pamiętajmy, aby oświetlenie nie było w postaci świec – nie chcemy pożaru na weselu. Również dzięki oświetleniu sztucznemu możemy dowolnie dobierać barwę dekoracji. Dzięki temu możemy osiągnąć dwa zupełnie różne efekty – inny w dzień oraz w nocy.

Tekst: Paulina Kostanek,  Zdjęcia: www.epice.pl