Piemont – Ślub w winnicy


Piemont – rejon miłości do wina

Piemont to rejon administracyjny w północno-zachodnich Włoszech, przy granicy z Francją (od zachodu), oraz ze Szwajcarią (od północy). W zachodniej i północnej części Piemontu rozciągają się pasma Alp Zachodnich, a w środkowej znajduje się Nizina Padańska.

Rejon ten słynie z doskonałej kuchni, wina oraz niepowtarzalnych zabytków i atrakcji turystycznych.

Stolicą regionu jest Turyn. Miasto znane jest na świecie ze wspaniałych obiektów architektonicznych, takich jak miejskie place, kościoły i pałace. Słynny Piazza San Carlo oraz kościoły San Carlo i Santa Cristina należą do tłumnie odwiedzanych zabytków Turynu.

Po rodach magnackich pozostały okazałe pałace, w których znajdują się bogate zbiory malarstwa, rzeźby, mebli i ceramiki. Kolekcje sztuki można podziwiać w Palazzo Madama, w którym obecnie mieści się muzeum miejskie z miniaturami Jana Van Eycka.

W Turynie znajduje się jedna z ważniejszych relikwii Kościoła katolickiego – Całun Turyńskim. Obejrzeć go można w XV-w. katedrze pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela.

Turyn to ośrodek historii nie tylko nowożytnej. W mieście znajduje się wyjątkowe na skalę światową Muzeum Egipskie – Muzeum Egizio z bogatą kolekcją eksponatów, która ustępuje tylko Muzeum Egipskiemu w Kairze. Można zobaczyć tu między innymi posągi Tutenchamona i boga Amona, mumię krokodyla i ciekawe artefakty.

Jest tutaj także coś dla tych, który ponad wszystko cenią sobie motoryzację. Warto bowiem pamiętać o Muzeum Samochodów, w którym zapoznać się można z historią motoryzacji i nieśmiertelnych marek, takich jak: Alfa Romeo, Bugatti, Ferrari oraz Fiat.

slub w winnicy

Z innych ciekawych miast rejonu Piemontu warto zwiedzić Asti i Monferrato.

W Monferrato powstaje niepowtarzalne, jedno z lepszych na świecie, słodkich win musujących. Powstaje z winogron Moscato Bianco. Lekki orzeźwiający smak tego wina wspaniale komponuje się z deserami.

Piemont to również miejsce słynące z doskonałych w smaku trufli. Te wyjątkowo cenione grzyby rosną w ziemi w lasach dębowych. Cenione są na całym świecie jako najwyższej klasy rarytas. To właśnie w Piemoncie odbywa się jedna z największych aukcji trufli na świecie. W średniowiecznym zamku-fortecy w mieście Grinzane Cavour nieopodal Cuneo odbywają się internetowe aukcje trufli. Ich cena sięga niekiedy 450 tys. euro za kilogram! W szczególności cenione są białe trufle, dodawane do dań głównych, deserów i przekąsek.

Ciekawą atrakcją turystyczną jest polowanie na trufle. Odbywa się ono każdego rok w październiku w towarzystwie znawców tych grzybów, poszukiwaczy zwanych trifulau oraz ich pomocników − świń, które mają niebywale czuły węch i wykorzystywane są w poszukiwaniach tych cennych grzybów. Fakt, że grzyby rosną w całości pod ziemią, utrudnia ich znalezienie, jednak wyszkolone świnie oraz psy pomagają w zbiorach trufli, które są bardzo dochodowym towarem tej części rejonu Piemont.

Mówiąc o Piemoncie, nie można nie wspomnieć o Barolo i Barbaresco − wspaniałych regionalnych winach. Miłośnikom tego trunku polecamy nie tylko degustowanie wina, ale również odwiedzenie Muzeum Wina WiMu mieszczącego się w Falletti di Barolo Castle.

slub w winnicy

Piemont − ślub w winnicy

W Piemoncie można urządzić wspaniałe uroczystości weselne i zorganizować ceremonie ślubne w winnicach. Mnóstwo zamków, winnic oraz urokliwe kamienne miasteczka mogą zaoferować cudowną atmosferę na tak wyjątkową chwilę. W rejonie znajduje się kilka małych zamków, które można wynająć na wyłączność i nie zbankrutować, urządzając tam ślub dla 30 osób. Można zorganizować również ceremonię cywilną w winnicy − na tarasie z widokiem na winorośl, a także zawrzeć związek kościelny w małej kapliczce albo w pięknym kościele w Turynie.

Możliwości jest naprawdę dużo, każda z nich jest wyjątkowa. Warto zapoznać się z ofertami polskich wedding plannerów organizujących śluby w Piemoncie, to rejon przez Polaków mało odkryty, a oferujący tak wiele!

Mało kto wie, że to właśnie w Piemoncie w mieście Bra znajduje się siedziba ruchu Slow Food, który sprzeciwia się szerzącej się popularności wysoko zmodyfikowanej żywności, jaką jest fast food. Zamysłem Slow Food jest dbanie i popularyzowanie kuchni regionalnej z produktami wytwarzanymi w regionie.

W Piemoncie znajduje się wiele restauracji z gwiazdką Michelin. To również zachęcający argument do urządzenia uroczystej kolacji właśnie w Piemoncie. Ceny za posiłek od mistrza kuchni w lokalnych restauracjach nie są przesadnie wygórowane, za to doznania kulinarne na najwyższym poziomie.

Podróżować po Piemoncie najlepiej własnym samochodem, dzięki temu zyskujemy możliwość dotarcia do małych miejscowości, zamków i szczytów wzgórz z oszałamiającymi widokami na Alpy i winnice. Wybierając się do Piemontu, najlepiej jest lecieć do Turynu, a tam można wynająć samochód. Można skorzystać również z tanich linii lotniczych, które korzystają z lotnisk w Turynie i trochę oddalonym Mediolanie – Bergamo.

slub w winnicy

Piemont to nieoszlifowany diament w polskiej turystyce. Rejon ten gwarantuje cudowny czas pośród winnic i szczytów Alp w akompaniamencie doskonałej kuchni i wina.

Tekst: Katarzyna Fengler  – WowWeddings.pl

Foto: Maja Madejska