Praktyczne spojrzenie na stół weselny

Tyle się mówi o dekoracjach na stoły gości. Fora ślubne aż kipią od ilości zdjęć, przedstawiających kolorowe bukiety i wymyślne kompozycje. Niestety, tylko nieliczne osoby podchodzą do tematu praktycznie, zwracając uwagę na komfort gości.

Oto kilka rad, o których warto pamiętać przy wyborze dekoracji stołów:

 

1. Wysokość kompozycji – stół ma służyć także integracji gości weselnych, dlatego kompozycje nie powinny być w tym przeszkodą. Kompozycja powinna dawać gościom możliwość wymiany zdań z pozostałymi, siedzącymi przy stole. Nie powinna zatem zasłaniać nam twarzy innych gości. W przypadku niskich kompozycji, ich najwyższy punkt powinien być na poziomie szyi osoby dorosłej. Jeśli zaś decydujemy się na kompozycje wysokie – powinny one być osadzone na cienkiej lub przezroczystej, wysokiej podstawie, a sama kompozycja powinna się rozszerzać powyżej głów gości.

2. Wielkość stołu – wielkość kompozycji powinna być dopasowana do średnicy stołu (w przypadku stołów okrągłych) lub jego szerokości (w przypadku stołów prostokątnych). Na stole o średnicy 180 cm dużo lepiej będzie wyglądać bukiet kwiatów niż pojedyncza róża. Wąskie, prostokątne stoły będą się dobrze prezentowały w kwiatowych szpalerach. Najważniejsza zasada – elementy kompozycji absolutnie nie powinny „wchodzić” w obszar zastawy stołowej i sfery, w której odbywa się standardowa konsumpcja. Mówiąc prościej – listki wchodzące do kieliszków z winem lub wijące się tuż przy talerzu, będą tylko przeszkadzać.

3. Sposób serwowania menu – jeśli dania główne są serwowane indywidualnie, a wszystkie przystawki znajdują się w bufecie, możemy zdecydować się na większą kompozycję, która zajmie nam część stołu nieużytkowaną przez gości. W przypadku, gdy przystawki znajdują się na stołach, kompozycja nie powinna ich przesłaniać, a jej elementy nie powinny nachylać się nad jedzeniem. W takim przypadku kompozycja powinna być na tyle wysoka, aby nie zniknęła wśród pater i półmisków (przy czym ciągle pamiętamy o poziomie oczu!).

4. Świece – na pewno nie raz czytaliście lub słyszeliście historie o płonących kompozycjach, serwetkach lub nawet mankietach gości! A wszystko przez nieprzemyślane rozstawienie i zabezpieczenie świec na stołach. Przede wszystkim świece nie powinny stać w bliskim sąsiedztwie kompozycji kwiatowych lub, co gorsze, materiałowych. Nawet jeśli to pięknie wygląda i pozornie wydaje się, że świeca nie dotyka elementów roślinnych, to pamiętajmy, że jej płomień ma zmienną wysokość. Inna kwestia to odpowiednie zabezpieczenie – szklane świeczniki czy lampiony sprawią, że płomień będzie trudniej dostępny.

5. Odmiany kwiatów – tutaj zasada jest jedna: decydujcie się na kwiaty, które nie wydzielają intensywnej woni. Na zasiadane przyjęcia idealne są kwiaty bezwonne lub o bardzo subtelnym zapachu, który nie przyćmi aromatu serwowanych potraw. Warto też pamiętać, że niektóre gatunki kwiatów uczulają szczególnie. Oczywiście, nie mówimy tutaj o znajomości alergenów, oddziałujących na każdego z naszych gości, ale warto unikać chociażby lilii, które wydzielają intensywną woń i często uczulają.

Piękne dekoracje to ważny element, ale pamiętajcie o komforcie i wygodzie swoich gości. Stwarzając warunki do swobodnej rozmowy i niczym nie zaburzonej degustacji potraw, w dużym stopniu przyczynicie się do udanej integracji i zabawy wszystkich przybyłych.

TEKST Ewa Wardęga, ZDJĘCIA Bartłomiej Zackiewicz