Ślub w kościele według nowych zasad – ksiądz może nawet zablokować Wasze małżeństwo


Fot: Clotaire Folefack

Nowe zasady udzielania sakramentu wchodzą w życie już w czerwcu 2020. Bieżący rok i  tak jest bardzo trudny ze względu na pandemię, która występuje na całym świecie. Konferencja Episkopatu Polski opublikowała dekret w którym określiła zasady przeprowadzania rozmów z narzeczonymi przed wydaniem zezwolenia na sakrament.  Jak dotąd powszechnym  obowiązkiem przygotowania do zawarcia związku małżeńskiego to były nauki przedmałżeńskie. W najbliższym czasie dojdą liczne rozmowy z księdzem, który oceni Wasze intencję oraz  wiele innych formalności.

Jakie zmiany Nas czekają

1 – Dużo więcej licznych dokumentów i formalności –  dekret zawiera łącznie aż 21 wzorów.

2 – Rozmowa w cztery oczy z księdzem. Ksiądz przepyta Was; każdego z osobna, jak również razem, a ze szczegółowych Waszych odpowiedzi zostanie sporządzony protokół.

3 – Duchowny ma prawo rozmawiać o Waszym zdrowiu psychicznym jak również o Waszym pożyciu seksualnym. Czy nie ukrywacie takich chorób jak impotencja czy niepłodność? Nie uzyskacie również zgody na zawarcie małżeństwa jeśli któreś z Was wyrazi chęć separacji w przyszłości.

4 – Brak zezwolenia na ślub kościelny otrzymają również te pary, które nie wykażą  chęci posiadania potomstwa.

5– Ślub kościelny będzie możliwy tylko i wyłącznie w parafii jednego z narzeczonych i warto pamiętać, ze po przeprowadzce parafia z naszych rodzinnych stron nie jest już naszą parafią.

6 – Zmiana płci u jednego z narzeczonych jest formułowana jako „wysoce komplikująca”. Cytując dekret  „w związku z tym, w takiej sytuacji nie wolno spisywać protokołu przedślubnego, ustalać daty ślubu i czynić żadnych obietnic do czasu definitywnej decyzji Kurii Rzymskiej. Należy wówczas uprzedzić narzeczonych, że ich sprawa jest wysoce skomplikowana. Nie można bowiem dopuścić do zawarcia związku między osobami tej samej płci (z punktu widzenia biologiczno-genetycznego). W tego rodzaju przypadkach należy brać też pod uwagę możliwość zaistnienia przeszkody impotencji, a także poważnych zaburzeń psychoseksualnych.”

 

fot: Irina Iriser

Skąd takie zmiany?

Jak podaje biuro prasowe  Episkopatu Polski – celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. Chodzi także o fakt rozpadania się związków zawartych w Kościele.