Wyspy szczęśliwe Tajlandia


Wyspy Szczęśliwe to opisywana w mitologii greckiej część Hadesu, do której trafiać mieli cnotliwi zmarli, by zaznać wiecznego spokoju. Dziś są symbolem idyllicznego życia, wymarzonej rzeczywistości, lepszej przyszłości wolnej od trosk. Odzwierciedlenie archetypicznego wyobrażenia raju można znaleźć między innymi w Azji. To idealne miejsce na spędzenie cudownego miesiąca miodowego.

Koh Lanta
Duża wyspa z dziewięcioma pięknymi plażami. Oprócz nich Lanta kryje w sobie puszcze, jaskinie i wodospady. Miejsce to ma opinię spokojnego, niezbyt imprezowego. Nie mija się to z prawdą, natomiast absolutnie nie można powiedzieć, żeby było tam nudno. To świetna destynacja dla par ceniących sobie bardziej hippisowski klimat, przyjacielską atmosferę i świetne jedzenie. Znajdziecie tam chilloutowe restauracje umieszczone na skarpach, z których można przy pysznej barakudzie z krewetkami podziwiać zachód słońca. Wieczorami wszyscy przesiadują w barach na plaży, w których można posłuchać koncertów miejscowych zespołów. Niestety nie jest to idealne miejsce do snorkelingu, ale można pokusić się o wyprawę na pobliskie wyspy. Natomiast przy odrobinie szczęścia można zażyć nocnej, malowniczej kąpieli ze świecącym planktonem. Scena znana z filmu „Niebiańska plaża”, na żywo nieporównywalnie bardziej romantyczna. Z racji kształtu wyspy i jej rozciągłości niezwykle popularne są tu wyprawy skuterowe. Ciekawostką jest, że mieszkańcy są w większości Muzułmanami. Tworzy to niesamowity miks kulturowy, a śpiew Muezina w tropikalnej dżungli brzmi niezwykle poruszająco.

Koh Kradan
Maleńka, rajska wysepka, przez wielu słusznie uważana za najpiękniejszą w Tajlandii. Z jednej strony zachęca urokliwą plażą, której drobny, biały piasek i niesamowicie turkusowy kolor przybrzeżnej wody przywodzą na myśl karaibskie miejscówki. Z drugiej strony zaś kryje imponującą rafę koralową, idealną do snorkelingu. Rewelacyjne miejsce na romantyczny wypoczynek we dwoje. Na wyspie próżno szukać wystrzałowych nocnych rozrywek. W W zapierających dech w piersi okolicznościach przyrody można za to bez przeszkód nacieszyć się własnym towarzystwem lub skorzystać z ofert miejscowych, luksusowych salonów SPA.

Koh Phi Phi
To grupa wysp tworząca duży kompleks turystyczny. Charakterystyczne skały bujnie porośnięte roślinnością, piaszczyste plaże i turkusowa woda przyciągają tłumy turystów. Propozycja dla osób bardzo towarzyskich i lubiących nocne szaleństwa. Popularne są tu kluby plażowe, które codziennie tętnią życiem do białego rana. Miejsce to często służy za plener filmowych produkcji. Rajska zatoka Maya Bay – ukochane miejsce fanów nurkowania i snorkelingu – zdobyło prawdziwą sławę w 2000 roku, po premierze filmu „Niebiańska plaża” z L L eonardo DiCaprio, który nakręcono właśnie tu. Wyspa ta została dotkliwie potraktowana przez Tsunami w 2004 roku. Na szczęście udało się naprawić zniszczenia i dziś znów można cieszyć się jej pięknem.

Tekst: Marta Koszarek

Zdjecia: Marta Koszarek, Magdalena Domaciuk