Zaproszenia ślubne – z tradycją w nowoczesność

W dobie powszechnego dostępu do Internetu, mediów społecznościowych i skrzynek mailowych, forma oraz sposób wręczenia zaproszeń ślubnych uległy zmianom.

Dziś, zamiast osobistego wręczania zaproszeń na uroczystość, mamy do wyboru mnóstwo innych możliwości na poinformowanie rodziny i przyjaciół o naszym wyjątkowym dniu. Jednocześnie dzięki zaawansowanym technikom graficznym możemy też przebierać w stylach zaproszeń ślubnych. Zatem – osobiście czy mailowo, rustykalne czy w stylu vintage?

Style zaproszeń ślubnych

W zależności od Waszego gustu, upodobań, charakteru i motywu przewodniego wesela, możecie wybrać niemal dowolny charakter zaproszenia ślubnego. Oferta polskich sklepów i drukarni jest olbrzymia, ale jeśli nie znajdziecie czegoś odpowiedniego dla siebie na rodzimym rynku, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby zamówić zaproszenia z krajów UE lub nawet ze Stanów Zjednoczonych. Wszystko zależy od Waszego budżetu i oczywiście czasu pozostałego do wręczenia gościom tych bilecików.

Zanim wybierzecie styl Waszego ślubu i wesela, zastanówcie się, jakie chcecie mieć przyjęcie – tradycyjne, nowoczesne czy z motywem przewodnim. Zaproszenia ślubne znakomicie wprowadzą gości w charakter uroczystości – to one nadadzą ton całemu przyjęciu weselnemu.

Flymouse

Zaproszenia ślubne w stylu vintage – charakteryzują się ponadczasową elegancją, subtelnymi dodatkami i wyraźnym nawiązaniem do trendów z przeszłości. Dominują w nich przygaszone, stonowane kolory, koronkowe wzory i efektowne, stylizowane pismo. Takie bileciki warto wybrać, jeżeli przyjęcie weselne i stylizacja Pary Młodej będą przygotowane w podobnym stylu. Natomiast zaproszenia vintage nie będą pasować do nowoczesnego wesela z wyrazistymi dodatkami i ozdobami.

Zaproszenia ślubne w stylu retro – podobnie jak vintage, retro to ukłon w kierunku przeszłości. Jest to jednak styl bardziej wyrazisty, nieco mniej elegancki i zdecydowanie łatwiej dopasować zaproszenia ślubne w tej stylistyce do całości uroczystości. Zaproszenia w stylu retro mogą zawierać zabawne dodatki, co ożywi również wesele i stylizacje ślubne.

Papel

Papel

Zaproszenia ślubne w stylu shabby chic – to stosunkowo nowy styl w modzie ślubnej, z założenia nieco nawiązujący do dwóch poprzednich. Shabby chic to nic innego jak celowe postarzanie ozdób i dekoracji, tak aby wyglądały na pochodzące z innej epoki. W tej stylistyce królują pastelowe róże, błękity i beże, a także koraliki i koronki w formie dekoracji.

Zaproszenia ślubne ze zdjęciem – niezwykle popularne w naszym kraju są zaproszenia, na których drukowane są zdjęcia Pary Młodej. Mogą to być fotografie wykonane podczas profesjonalnej sesji narzeczeńskiej lub amatorskie zdjęcia ze wspólnych wakacji. Pomysł jest znakomity i prezentuje się świetnie, ale UWAGA. W tym przypadku niezbędne jest staranne zaprojektowanie zaproszeń, gdyż łatwo tu o kicz i nadmiar.

Eden

Eden

Klasyczne zaproszenia ślubne – czyli tradycyjna biel lub kość słoniowa, satynowe kokardki, gołąbki, serca i inne popularne motywy weselne. Jest to najczęściej wybierany rodzaj zaproszeń i nie można im odmówić wdzięku. Dobrze wykonane klasyczne zaproszenie ślubne prezentuje się przepięknie, elegancko i z pewnością będzie doskonale oddawać uroczysty charakter ceremonii.

 

„Save the date” – to niezbyt popularna w Polsce, ale niezwykle praktyczna forma „przed zaproszenia”. Zawiera wyłącznie ustaloną już przez Was datę ślubu, bez informacji o szczegółach uroczystości i wesela. Znacznie ułatwi to gościom zaplanowanie wolnego terminu na Waszą uroczystość. Takie zawiadomienie możecie wysłać gościom w jakiejkolwiek formie, za pomocą dowolnego medium – nie jest to bowiem oficjalne zaproszenie.

 

Decoris Wedding Collection

Jak i komu wręczać?

Niezależnie od tego, jaki styl zaproszeń ślubnych wybierzecie i jak planujecie zorganizować ślub oraz przyjęcie weselne, zaproszenia ślubne należy wręczyć gościom na minimum trzy miesiące przed ceremonią. Dzięki Internetowi, który znacznie ułatwia komunikację, mamy na to znacznie więcej sposobów, niż tylko osobista wizyta. Niemniej należy pamiętać o kilku zasadach obowiązujących przy zapraszaniu rodziny i przyjaciół.

Facebook i media społecznościowe

Ogromne możliwości portali społecznościowych sprawiają, że mogą stać się one znakomitym medium pomocnym w przygotowaniu ślubu i wesela. Możecie stworzyć własny fanpage na Facebooku, twitować o przygotowaniach ślubnych lub umieszczać na Instagramie zdjęcia dokumentujące Wasze przedślubne perypetie. Media społecznościowe możecie również wykorzystać do rozesłania informacji o planowanym ślubie. Pamiętajcie jednak, że jest to droga bardzo nieformalna i zapraszanie w ten sposób rodziców czy bliskiej przyjaciółki nie będzie w dobrym tonie. Możecie skorzystać z tej opcji jako przypomnienia lub po prostu ogłoszenia radosnej nowiny. Facebookowe zaproszenie ślubne będzie na miejscu jedynie w przypadku znajomych, do których nie macie innego kontaktu, a chcielibyście zobaczyć ich na swoim ślubie – zaproszenie na wesele jednak warto wysłać w nieco bardziej tradycyjnej formie.

Strona internetowa

Moda na ślubne strony internetowe przyszła do nas z Zachodu i zyskuje coraz większą popularność wśród polskich Par Młodych. Są to proste witryny, na których można znaleźć zdjęcia Pary Młodej, szczegóły dotyczące ceremonii i przyjęcia weselnego, a czasem także listę prezentów ślubnych. Jest to idealny sposób na komunikację z gośćmi weselnymi, aktualizację informacji, ale absolutnie nie może zastąpić zaproszenia ślubnego. Strona internetowa – tak, ale dopiero po wręczeniu zaproszeń lub wraz z nimi – możecie zamieścić na zaproszeniach ślubnych adres Waszej strony.

 E-mail

Poczta internetowa to znakomite narzędzie i możecie je wykorzystać do rozesłania zaproszeń ślubnych. Ogromnym plusem tej poczty jest możliwość ustawienia powiadomień o odczytaniu wiadomości, opcja szybkiej wysyłki i uzyskania odpowiedzi oraz ogromna oszczędność czasu. Zaproszenie ślubne w formie e-maila powinno być jednak uroczyste i eleganckie. Warto poprosić drukarnię, która przygotowuje Wasze papierowe bileciki, także o wersję elektroniczną i w takiej właśnie formie wysłać zaproszenia do gości. Zaproszenia ślubne wysyłane e-mailem są również często praktykowane w miejscu pracy – są niezobowiązujące, ale Waszym współpracownikom z pewnością będzie bardzo miło. Pamiętajcie jednak, że szefa warto zaprosić osobiście, w tradycyjnej formie: papierowej J

Osobiście

Klasyczne, tradycyjne papierowe zaproszenia ślubne to element obowiązkowy. Możecie zaszaleć z ich formą, kolorem czy fakturą papieru, ale taki typ zaproszeń powinniście przygotować. Jeżeli poważnie myślicie o rozesłaniu zaproszeń w formie elektronicznej – OK. Ale przynajmniej do rodziców, najbliższej rodziny i przyjaciół powinny trafić bileciki „do rąk własnych”, wręczone osobiście. W tym przypadku warto postawić na tradycję. Poza tym zaproszenia ślubne będą wspaniałą pamiątką dla Was i dla Waszych najważniejszych gości. Oczywiście, po wręczeniu bilecików możecie przesłać je również w formie elektronicznej.

 SMS i komunikatory

To najbardziej kontrowersyjna forma poinformowania o ślubie i weselu – dopuszczalna jedynie w wyjątkowych przypadkach: braku możliwości innego kontaktu lub bardzo bliskiej znajomości z adresatem zaproszenia. Nie powinna być również jedynym sposobem zaproszenia na uroczystość.

Oczywiście forma i styl zaproszeń ślubnych oraz to, w jaki sposób wręczycie je Waszym gościom, zależy wyłącznie od Was, ale warto pamiętać o podstawowych zasadach ślubnego savoir-vivre’u – ślub to wyjątkowa uroczystość i wymaga pewnych szczególnych, oficjalnych przygotowań. Rodzice, świadkowie i najbliżsi przyjaciele powinni poczuć się wyróżnieni, a o to trudno – pomimo ogromnej popularności i powszechności Internetu – w przypadku zaproszeń wysłanych nieco bezdusznym, mimo wszystko, e-mailem.

Tekst: Aleksandra Łańcucka